Priprava

Pred pričetkom sajenja je potrebno, da si pripravimo orodje in ves potreben material, ki ga bomo potrebovali pri posaditvi drevesa. Za posaditev enega drevesa pripravimo: cca 1kg mineralnega gnojila (sadjarski NPK, z majhno vsebnostjo dušika), 20-30kg hlevskega gnoja (hlevski gnoj lahko nadomestimo z predelanim organskim gnojilom; količina-po navodilu proizvajalca), 20 L šote ali  komposta, žično košaro iz pocinkane mreže, za zaščito korenin pred voluharjem, kos pocinkane žične mreže za zaščito cepljenega dela pred glodalci, impregniran kol, ter vrvico za privez drevesa ob oporo.  

Izkop sadilne jame in sajenje

Sadilno jamo izkopljemo vsaj štirinajst dni, do enega meseca pred sajenjem, da se dobro prezrači. Široka naj bo od 50 cm (za šibke podlage) do 1m (za bujne podlage) in globoka od 40-50 cm. Pri izkopu pazimo, da ločimo travno rušo, zgornji sloj zemlje (živico) in spodnji sloj (mrtvico) zemlje. Jamo zasujemo teden do štirinajst dni pred sajenjem, da je zemlja že dovolj uležana in se ne poseda več. Na dno sadilne jame položimo obrnjeno travno rušo, zasujemo jo z mrtvico, kateri smo primešali mineralno gnojilo (NPK z nizko vsebnostjo dušika). Živico bomo uporabili za zasipanje korenin. 

Ko pride čas za sajenje, najprej pripravimo sadiko. Odrežemo ji poškodovane dele korenin, močnejše pa nekoliko skrajšamo. Korenine lahko pomočimo v mešanico vode, zemlje in (kravjeka), kateri smo dodali ustrezen fungicid, za preprečevanje koreninskih bolezni. Predhodno zasuto jamo toliko odkopljemo, da lahko vstavimo mrežo proti voluharju. Na dno mreže damo nekoliko živice, kateri smo primešali kompost ali del šote. Na to zemljo enakomerno razporedimo korenine in zasipamo z ostalo živico, med zasipavanjem rastlino nekoliko potresemo, da se zemlja enakomerno razporedi med korenine. Ko mrežo zapolnemo nekje do dveh tretjin, zapremo dostop v žično košaro z žico, ki je v robu mreže. K rastlini postavimo impregniran kol. Tako pripravljeno sadiko v sadilni jami zasujemo z delom zemlje, ter nekoliko potlačimo. Dodamo hlevski gnoj (oz. nadomestno predelano organsko gnojilo) v kolobarju okrog sadike, ter ga pokrijemo še s preostalo zemljo in še enkrat potlačimo. Sadika mora biti posajena tako, da je cepljeno mesto 10 cm nad zemljo. Cepljeno mesto zaščitimo pred glodalci s kosom pocinkane mreže. Na koncu sadiko rahlo privežemo h kolu in močno zalijemo. 

Jeseni moramo sadike zaščititi pred divjadjo ( koruzna slama, mreža). Spomladi jih strokovno obrežemo. Preko celega leta skrbimo za pravilno zaščito pred boleznimi in škodljivci. 

Pravilno posajena in oskrbovana drevesa nam bodo v veselje in ponos ter nam bodo kmalu povrnila vložen trud. 

sadika