Lisjak, svetovalec pri prodaji

29. julij 2024

Asimina? Asimina!

Tropske sadež, ki ne potrebuje globalnega segrevanja, da bi uspeval širom Slovenije.

Zdravje, Okus in Eksotika na Vašem vrtu

Spoštovani vrtnarji in sadjarji!

Ste kdaj pomislili na sadež, ki združuje edinstven okus, neverjetne zdravilne koristi in enostavno vzgojo? Predstavljamo vam asimino, sadje, ki zahteva malo pozornosti, a ponuja bogate sadne užitke in je pravi dragulj med vrtnarskimi rastlinami! 

Kaj je asimina?

Asimina triloba, znana tudi kot ameriška banana ali pawpaw, je avtohtona rastlina iz ZDA, ki raste predvsem v severovzhodnem delu države. Njeni sadeži so do 15 cm dolgi in imajo kremasto, sladko meso, ki se spomladi in jeseni razvije v čudovitih tonih zelenih in rumenih barv. Okus asimine je pogosto primerjan z melono, mangom ali banano, kar jo naredi edinstveno med sadjem, ki ga poznamo.

Značilnosti rastline

Asimino je listopadno drevo, ki lahko doseže višino do 10 metrov. Ima temno zeleno, široko, ovalno listje, ki lahko meri do 30 cm v dolžino. Cvetovi asimine so nenavadni, temno vijoličasti in cvetijo spomladi, kar privablja opraševalce, predvsem čebele in muhice. Poleg te atraktivnosti je asimino mogoče gojiti tudi v senčnih predelih, kar jo naredi idealno za vrtnarje z omejenim sončnim dostopom.

Ko kupujemo asimine, moramo vedno kupiti cepljene sorte. Sejančki so sicer res cenejši, ampak rodijo zelo pozno, plod pa je nekajkrat manjši od cepljene sadike. Čeprav je asimina v cenovnem rangu oreha ali kostanja, se splača kupiti cepljeno sorto, ki nam garantira velike in okusne sadeže.

Vzgoja asimine

V vzgoji asimine ni velikih skrivnosti, pravzaprav je to ena od prednosti tega drevesa. Je odporna na veliko večino bolezni in škodljivcev, zato je enostavna za ekološko pridelavo.

Tukaj je nekaj ključnih točk za uspešno gojenje:

  1. Izbira Lokacije: Asimina najbolje uspeva na dobro odcednih tleh, bogatih s hranili. Izberite lokacijo, ki je delno senčna, saj lahko premočno sonce poškoduje listje. Če sadimo na izpostavljeno sončno lego, je dobro na oporo privezati majhno strehico, ki bo mlado rastlino ščitila pred premočnim opoldanskim soncem. 

  2. Saditev: Asimina zasadimo spomladi, ko mine nevarnost pozeb. Pri sajenju zagotovite dovolj prostora med rastlinami, saj potrebujejo prostor za rast.

  3. Zalivanje: Med sušnimi obdobji je pomembno redno zalivanje, saj mlade rastline potrebujejo dodaten vnos vode, da se dobro razvijejo.

  4. Gnojenje: Uporabite organsko gnojilo spomladi, da rastlina dobi potrebna hranila. Asimina se dobro odziva na kompost in druge naravne obogatitve tal.

Obrezovanje asimine

Obrezovanje asimine se izvede spomladi, preden začnejo brsti, in je pomembno za ohranjanje zdravja drevesa ter povečanje kakovosti sadežev. Tukaj je nekaj priporočil:

  1. Odstranjevanje poškodb: Poškodbe zamažemo s cepilno smolo, odmrle veje pa sproti režemo.

  2. Oblikovanje krošnje: Asimina je lahko oblikovano v bolj kompaktno krošnjo, kar olajša obiranje sadežev.

  3. Režimo stare veje: Redno odstranjevanje starih vej, ki so že velikokrat rodile, spodbuja rast novih in zdravih poganjkov.

Uživanje asimine

Ko boste s svojim trudom pridelali prve sadeže asimine, boste želeli spoznati, kako jih lahko uživate. Asimina je zelo zdrav vsestranski sadež, ki ga lahko uživate na različne načine:

  1. Sveže: Sadeže lahko postrežete sveže. Preprosto jih prerežite na pol, odstranite semena in uživajte v kremastem mesu.

  2. Sok: Asimina je odlična osnova za domače sokove ali smutije. Zmešajte jo z drugimi sadeži za osvežitev.

  3. Pečena: Uporabite asimino v pecivih ali sladicah. Odlična je v kolačih, pite in celo kot dodatek sladoledu.

  4. Marmelade in džemi: Uporabite jo za pripravo domačih marmelad, ki jih lahko uživate na toastu ali kot dodatek k jogurtu.


Je pa potrebno povedati, da naše asimine nikoli ne pridejo dlje od sveže porabe. So enostavno preveč dobre, da bi dočakale predelavo in čeprav vsako leto rodijo več plodov, jih vse pojemo sproti ko dozorevajo. 


Skupine:

Sorodni zapisi

Lešniki - od sadike do nutele
Kako skrbimo za lesko

Lešniki - od sadike do nutele

Čas za jesensko presajanje
Kdaj začnemo jeseni saditi?

Čas za jesensko presajanje

60. rojstni dan
Hitro mine, če imaš delo rad.

60. rojstni dan

Čebele in ostali opraševalci
Najpomembnejša bitja vrta

Čebele in ostali opraševalci

Jagoda, kraljica vrta!
Poznate koga, ki jih ne mara?

Jagoda, kraljica vrta!

Namakanje in zalivanje
Koliko in kako zalivati?

Namakanje in zalivanje