Lisjak, svetovalec pri prodaji

1. september 2024

Čas za jesensko presajanje

Vsako leto se sprašujemo, ali je že čas za jesensko presajanje ali ne. Po koledarju je že jesen, po vremenu še ni - ali pa obratno.

Dejstvo je, da je jesensko sajenje sadnih dreves praviloma uspešnejše od pomladanskega, zato ga priporočamo pri veliki večini sadnih vrst. Kdaj saditi pa je odvisno od več dejavnikov, ki jih bomo opisali po posameznih drevesnih vrstah:

Jagodičevje

Vse vrste jagodičevja je priporočljivo saditi od začetka septembra naprej. Ker gre pri teh vrstah za relativno majhne korenine, ki so običajno v loncu, se rastline lahko vkoreninijo že jeseni oz. čez zimo (odvisno spet od temperature tal) in pomladi začnejo rasti bujneje in ne potrebujejo toliko zalivanja v prvem letu rasti. Sadilna sezona načeloma traja do konca novembra.

Torej jagodičevje jeseni sadimo: čimprej!

Sadno drevje v loncu

Vse vrste sadnega drevja v loncu lahko presajamo celo leto, vendar sadjarji odsvetujemo premikanje rastlin v času vegetacije. Zato je najbolje, da jih sadimo jeseni ali spomladi. 

Jeseni se vlončeno sadno drevje lahko prične presajati konec septembra, ko je dan dovolj kratek, da se rastlinska umiri in jo lahko presajamo brez stresa. Sadimo lahko do zmrzali. 

Sadno drevje v loncu sadimo: od konca septembra do začetka decembra

Sadno drevje z golo korenino

Da lahko v sadnih drevesnicah sploh dobimo sadno drevje z golo korenino, mora biti vegetacije konec, drevo pa mora izgubiti praktično vse liste. To pomeni, da pred zadnjim tednom oktobra tega ne bomo mogli početi. Prednosti sajenja dreves z golo korenino pa so predvsem to, da lahko sami razporedimo in uredimo korenine, prav gotovo pa tudi cena, saj so te sadike cenejše od vlončenih. Sadimo lahko dokler zemlja ni zmrznjena. 

Sadno drevje z golo korenino jeseni sadimo: od konca oktobra do zime. Če je zima blaga, pa lahko tudi pozimi.

Sadni posebneži

Nekaj sadnih vrst obstaja, ki jih jeseni raje ne sadimo, ampak počakamo na pomlad. Sploh če smo iz krajev, kjer je sneg, veter in mraz pogost spremljevalec zimskih mesecev.

 Med te sodi predvsem kivi, ki je sicer prezimno trden do -20 pod ničlo, vendar ga raje sadimo spomladi, da se prilagodi na stalno mesto. 

Tudi kakšne bolj eksotične ali mediteranske sorte, ki so načeloma pogojno prezimno trdne, raje posadimo  spomladi, da do naslednjega leta razvijejo zrel in odporen les, ki bo kljuboval mrazu. Takšni so npr. citrusi cepljeni na poncitrus, ki zdržijo do -5 pod ničlo. 

Eksote sadimo: spomladi

Sorodni zapisi

Lešniki - od sadike do nutele
Kako skrbimo za lesko

Lešniki - od sadike do nutele

Asimina? Asimina!
Tropsko sadje z domačega vrta

Asimina? Asimina!

60. rojstni dan
Hitro mine, če imaš delo rad.

60. rojstni dan

Čebele in ostali opraševalci
Najpomembnejša bitja vrta

Čebele in ostali opraševalci

Jagoda, kraljica vrta!
Poznate koga, ki jih ne mara?

Jagoda, kraljica vrta!

Namakanje in zalivanje
Koliko in kako zalivati?

Namakanje in zalivanje